KOŠNJA, SJETVA, PRIHRANA I ODRŽAVANJE TRAVNJAKA

Izbor sjemenske mješavine ovisi o tipu tla, o tome dali je travnjak sunčan ili u sjeni. Nakon dobro pripremljenog tla kreće se u sjetvu travnjaka.

Najpovoljnije vrijeme za sjetvu trave je sredina proljeća- vrijeme prije početka jakih vrućina ili rana jesen, kada su vrućine prošle i ne prijeti opasnost oštrih mrazeva. Kilogram sjemena dovoljan je za zasijavanje 30 – 40 četvornih metara travnjaka. Sjeme treba ravnomjerno rasporediti prilikom sjetve. Nakon 10 dana pojavit će se prve vlati.

Održavanje travnjaka obuhvaća zalijevanje, prihranu, košnju, valjanje, prozračivanje, te zaštitu od korova. Uporabni travnjaci kao javno zelenilo, travnate površine stambenog naselja i kućni vrt kose se 1-2 puta mjesečno, a ukrasni i sportski travnjaci kose se 1-2 puta tjedno.

Kod svake košnje moramo paziti da ne skinemo više od jedne trećine zelene mase da ne bismo poremetili odnos stvaranja hrane i brže regeneracije pokošene trave.

Oprema za košnju travnjaka2

Oprema za košnju travnjaka1

Oprema za košnju travnjaka

 

 

 

 

 

KRČENJE, MALČIRANJE, RUŠENJE, PLIJEVENJE, KEMIJSKO UNIŠTAVANJE KOROVA

Cilj uređenja zapuštenog zemljišta je što brže i jeftinije zapušteno zemljište privesti gospodarskoj ili nekoj drugoj namjeni.

Strojevi za čišćenje zapuštenih površina su traktorski malčeri, trimeri sa noževima, motorne pile, te razni ručni alati.

Kemijskim suzbijanjem korova i drvenastog rastlinja na brz i učinkovit način uklanja se nepoželjna vegetacija na svim mjestima gdje bi njezin nekontrolirani rast mogao uzrokovati štetne posljedice.

Ambrozija u sve većem broju ljudi uzrokuje zdravstvene probleme i onemogućuje ih u obavljanju svakodnevnih poslova. Kod kemijskog uništavanja korova treba koristiti visoko kvalitetna sredstva koja su zbog svojih kemijskih i fizikalnih obilježja ekološki prihvatljiva i opravdana, a istovremeno učinkovito suzbijaju korove i druge nepoželjne vegetacije.

NABAVA I SADNJA ŽIVIH OGRADA, DRVEĆA GRMLJA, CVIJEĆA I OREZIVANJE ISTIH

Kod sadnje bilja vrlo je važno odabrati kvalitetne sadnice. Bitan preduvjet uspješnosti primitka i rasta biljaka je kvalitetna sadnja, sa dovoljno dubokim i širokim rovom za sadnju, te zrelim stajnjakom sa završenom razgradnjom.

Prihranu treba ponoviti svakog proljeća. Kada se drvo ili grm dobro ukorjene i krenu sa zravim rastom i razvojem uglavnom netreba mnogo orezivanja, ali živa ograda zahtjeva neprestano orezivanje i oblikovanje.

Kod mladih ograda nužno je u početku potaknuti da biljka sama razvije dosta grana pri samom tlu. Na taj će način ograda biti gusta i popunjena. Jedino redovitim orezivanjem mladih izboja postiže se zadovoljavajuće gusta površina ograde.

FITOZAŠTITA

Fitozaštita je briga o zdravlju biljaka tokom vegetacije suzbijanjem bolesti i štetnika na biljkama. Svaka biljna vrsta ima bolesti i štetnike koji ju napadaju i uzrokuju manje ili veće štete na određenom dijelu biljke. Kvalitetnom prevencijom i praćenjem to se može sprijećiti.

Komentirajte